Tuesday, 26/1/2021 UTC+1
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Jak leczyć trądzik?

Jak leczyć trądzik?

Post by relatedRelated post

Jak leczyć trądzik?

Trądzik mimo, że w popkulturze często wyśmiewany, może być dość poważnym schorzeniem skóry. Pozostawiony sam sobie, może z nielicznych pryszczy przeobrazić się w rozległe czerwone plamy pokrywające znaczną część ciała.

Jak więc leczyć trądzik? Przede wszystkim należy ustalić z jakim typem tego schorzenia skórnego mamy do czynienia. Możliwości tak naprawdę mamy trzy. Może być zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i ropowiczy. Elementem wspólnym dla leczenia tych typów jest zapobieganie nadmiernego rogowacenia skóry i zahamowanie rozwoju bakterii, oraz ograniczenie łojotoku. Jednym słowem przyczyn trądziku. Główną zasadą jest unikanie monoterapii. Najlepsze wyniki osiągnąć można stosując raczej grupy powiązanych ze sobą preparatów, niż uparte stosowanie jednego produktu.

Oczywiście dobór preparatów zależy od rodzaju i stopnia nasilenie trądziku. W przypadkach lżejszych wystarczyć może stosowanie zwykłego toniku. Ewentualnie możemy połączyć je ze stosowaniem preparatów o działaniu miejscowym. Zazwyczaj są to maści stosowane na zainfekowaną skórę. Ważna jest też profilaktyka, a więc codzienna higiena ciała. Stosowanie preparatów myjących skórę, które oczyszczają pory. W ten sposób pozwalamy naszemu ciału „oddychać”. A co konkretnie stosować? W leczeniu miejscowych stosuje się witaminy : A, B i C. Dodatkowo stosuje się też Cynk.

Preparaty na trądzik podzielone są na trzy grupy. Przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne i przeciwzaskórnikowe. W pierwszej grupy znajdują się produkty w których składzie znajdziecie kwas salicylowy, czystą siarkę, czy wspominany cynk. Służą one do przemywania, odtłuszczania i wysuszania skóry. W preparatach przeciwzaskórnikowych znaleźć można między innymi kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i retinoidy. Mają one zmniejszać gruczoły łojowe, a przy okazji zmniejszać liczbę bakterii. Warto pamiętać, że preparaty oparte na tych składnikach, stosowane nieumiejętnie, mogą wysuszać skórę. Pojawić się też mogą szpecące zaczerwienienia. W ostatniej z opisywanych grup oprócz kwasu azelainowego (który jak widać ma działanie kompleksowe), znajdziecie także tazaroten i antybiotyki – jako ogólną grupę. Te ostatnie najczęściej stosuje się przy trądziku grudkowo – krostkowym. Co ciekawe, rzadko w przypadku ich używania występują efekty uboczne.

Sam wybór konkretnych preparatów na trądzik jest naprawdę ogromny. W ramach rady na koniec wspomnę, że wybór konkretnego pozostawmy raczej dermatologowi.

Jak leczyć trądzik?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About