Tuesday, 19/3/2024 UTC+1
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy

Post by relatedRelated post

Objawy łuszczycy

Łuszczyca to jedna z najpopularniejszych chorób skóry. Szacuje się, że w Polsce występuje u 2% populacji we wszystkich grupach wiekowych. Na świecie jest to od 2-4% populacji. Najrzadziej występuje u niemowląt. Medycyna nie do końca zna wszystkie przyczyny występowania tej choroby. Polega ona na tym, że komórki nadmiernie się namnażają i następuje ich rogowacenie. W przypadku zdrowej skóry proces rogowacenia poszczególnej komórki skóry trwa od 3 do 4 tygodni. u ludzi chorych na łuszczycę proces ten zmniejsza się do 3,4 dni. Objawia się ona pojawieniem drobnych grudków, barwy czerwono-brunatnej pokrytych łuskami. Grudki łusek mogą występować pojedynczo lub w skupiskach tworząc wykwity, czyli ogniska łuszczycowe. Po ich zdrapaniu ukazuje się biała i lśniąca powierzchnia. Po lekkim zdrapaniu lub próbie usunięcia łusek pojawia się krwawienie punktowe, jest to charakterystyczny objaw. Wykwity łuszczycowe mogą wystąpić na skórze całego ciała, przede wszystkim jednak w miejscach narażonych na ucisk, czyli łokcie, kolana, pośladki i plecy. Bardzo często zmian łuszczycowe występują na owłosionej skórze głowy oraz paznokciach. Zmiany na głowie bardzo często mylone są z łupieżem. Łuszczyca nie niszczy włosów, nie powoduje łysienia ani nie zaburza ich wzrostu.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, uciążliwą, niezakaźną, nieuleczalną. Cechuje się ona nawrotami, co oznacza że przebiega z okresami natężonych objawów oraz remisji. Jej leczenie polega wyłącznie na zmniejszaniu dolegliwości.

Główną przyczyną występowania łuszczycy są geny. Jeśli jeden z rodziców miał tą chorobę, to prawdopodobieństwo zachorowania przez dziecko wynosi 25%. Jeśli oboje rodziców jest chorych, to szansa zachorowania wzrasta aż do 70%.

Ważną rolę w zachorowaniu na łuszczycę odgrywają czynniki środowiskowe:

Urazy oraz mechaniczne uszkodzenia skóry – zadrapania, poparzenia, blizny, rany różnego rodzaju zaostrzają objawy łuszczycy.
Stres również wzmacnia dolegliwości związane z łuszczycą. Może być to długotrwały stres jak i nagły szok.
Stany zapalne różnego rodzaju- mogą okazać się przykre w konsekwencjach dla osoby chorej na łuszczycę. Zwykłe zapalenie zęba, migdałków, pęcherza może bardzo wzmocnić dolegliwości.
Infekcje bakteryjne – a szczególnie te spowodowane paciorkowcem, atakujące górne drogi oddechowe mocną dają się we znaki osoby chorej na łuszczycę.
Grzybice i drożdże. Najgorzej jeśli osoba ma nadwagę, wtedy stan osoby chorej mocno się pogarsza.
Choroby przemiany materii a zwłaszcza cukrzyca typu II wzmaga objawy łuszczycy.
Alkohol oraz tytoń są także niewskazane dla osób z łuszczycą.
Niedostateczna higiena również przyspiesz rozwój łuszczycy.
Nadwaga to kolejny czynnik, wzmacniający przebieg choroby.
Zbyt ciasne i syntetyczne ubrania. Łuszczyca rozwija się w miejscach narażonych na ucisk, więc obcisłe ubrania pomagają rozwijać się łuszczycy.
Lekarstwa są także przyczyną występowania łuszczycy. Do leków wywołujących zmiany łuszczycowe należą hormony, leki beta-blokujące, sterydy. Jest jeszcze wiele innych lekarstw.
Zmiany poziomu hormonów – Łuszczyca wzmacnia swoje objawy lub uaktywnia się podczas naturalnych wahań poziomów hormonów np. w okresie dojrzewania lub przekwitania. Podczas leczenia podawanie hormonów także zaostrza łuszczycę.
Inną z przyczyn są& pory roku. Obserwuje się, że& łuszczyca zaostrza swój przebieg w porach jesienno-zimowych, poza tym organizm jest wtedy narażony na różnego rodzaju infekcje. W miesiącach letnich następuję z reguły reemisja łuszczycy.

Jak widać jest bardzo wiele czynników wzmacniających objawy łuszczycy. Medycyna nie do końca zna przyczyny uaktywniania się choroby. Nie zawsze nosiciele genów przecież chorują na łuszczycę. Dlaczego jedni chorują a inni nie, nie do końca jest poznane. Jednakże wyżej wymienione czynniki środowiskowe wzmacniają ryzyko pojawienia się choroby. Nie są to oczywiście wszystkie przyczyny występowania łuszczycy. Duża ich część nie została jeszcze poznana.

Łuszczyca to choroba, które ciągle pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi lekarzom oraz naukowcom. Życie z tą chorobą nie jest łatwe. Chory musi ciągle uważać na siebie. Wystarczy drobne osłabienie odporności organizmu czy też podrażnienie skóry i nawrót choroby gotowy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nawet leczenie może zaostrzać objawy. Dlatego najważniejsze to dbać o siebie.

About