Tuesday, 19/3/2024 UTC+1
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Miejscowe leczenie łuszczycy

Miejscowe leczenie łuszczycy

Miejscowe leczenie łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła i niezakaźna choroba skóry, której doświadcza około osiemset tysięcy Polaków. Na całym świecie ze schorzeniem tym ma problem około dwóch procent populacji. Łuszczyca objawia się występowaniem na powierzchni czerwonych plam, które pokryte są łuszczącą się w nadmiarze skórą w postaci srebrzystych łusek. Choć choroba ta ma przykry przebieg, a objawy są bardzo uciążliwe, warto zastosować terapię, polegającą na miejscowym leczeniu schorzenia.
Na czym polega miejscowe leczenie łuszczycy?

Miejscowe leczenie łuszczycy – jak sama nazwa wskazuje – polega na zastosowaniu specjalnych preparatów, które stosuje się „zewnętrznie” – w miejscu wystąpienia czerwonych plam. Takimi specyfikami są różnego rodzaju „smarowidła” – maści, kremy, żele, które można zakupić w aptekach. Preparaty takie zawierają w swoim składzie substancje, które mają łagodzące działanie i są w stanie zlikwidować uporczywe objawy łuszczycy o łagodnym przebiegu.
Rodzaje preparatów, które są wykorzystywane do miejscowego leczenia łuszczycy

W przypadku miejscowego leczenia łuszczycy wykorzystywane są preparaty, które wykazują właściwości keratolityczne, a więc przyczyniają się do zahamowania szybkiego podziału komórek naskórka. Ponadto niektóre specyfiki stosowane w tego typu leczeniu mają za zadanie głęboko nawilżyć oraz natłuścić naskórek.

Najczęściej wykorzystywaną substancją, która ma właściwości złuszczające, a więc przyczynia się do redukcji martwego naskórka jest kwas salicylowy. Preparaty, które zawierają ten środek polecane są przede wszystkim w pierwszych okresach leczenia, gdy powstawanie nawarstwiającego się naskórka staje się przyczyną niemożności penetracji leków do żywych komórek skóry. Najczęściej wykorzystuje się kwas salicylowy o stężeniu od dwóch do dziesięciu procent.

W preparatach, które mają właściwości złuszczające stosuje się również dziegcie, czyli produkt destylacji różnych odmian drewna lub węgla drzewnego. Działanie tego środka polega na zmniejszeniu liczby podziałów mitotycznych w warstwie naskórka. Jest to możliwe dzięki zablokowaniu procesów oddychania tkankowego. Najogólniej mówiąc specyfiki, które zawierają dziegcie powodują zmniejszenie keratynizacji oraz rozrostu warstwy rogowej naskórka. Warto pamiętać, że preparaty dziegciowe mają właściwości światłouwrażliwiające.

W niektórych lekach mających zastosowanie w leczeniu miejscowym łuszczycy znaleźć można cynoglinę. Leczenie z wykorzystaniem cynogliny określane jest mianem tak zwanej „terapii minutowej”. Taki rodzaj leczenia ma kilka zalet. Po pierwsze – metoda jest skuteczna. Po drugie – terapia minutowa nie wywołuje ogromnych działań niepożądanych. Po trzecie – taki rodzaj leczenia jest stosunkowo tani. Cynoglinę należy stosować wyłącznie na ogniska łuszczycowe. W żadnym wypadku nie należy stosować jej na zdrową skórę, bowiem może to wywołać poważne podrażnienia.

Można powiedzieć, że pochodne witaminy D3 to nowość w miejscowym leczeniu łuszczycy. Preparaty zawierające analogi tej witaminy zostały wprowadzone do leczenia łuszczycy plackowatej. Działanie pochodnych witaminy D3 polega na normalizacji procesów rogowacenia naskórka. Specyfikami, które zawierają te substancje dostępne są w formie maści. Należy je nakładać cienką warstwą na zmiany łuszczycowe. Analog witaminy D3 znany jako kalcipotriol ma działanie podobne do cynogliny, ale jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie wywołuje typowych dla leczenia skutków ubocznych, a co ważne dla pacjentów – jest łatwy w użyciu oraz jest bezzapachowy, bezbarwny, a więc nie przyczynia się do zabrudzeń odzieży.

W leczeniu miejscowym wykorzystuje się również leki sterydowe, a dokładniej kortykosteroidy. Preparaty zawierające te hormony są najczęściej stosowanymi w leczeniu tego schorzenia skórnego. Kortykosteroidy wykorzystywane są w leczeniu łuszczycy o dużych ogniskach zapalnych. Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować nowoczesne preparaty zawierające kortykosteroidy, bowiem nie będą one powodować niepożądanych działań ubocznych w postaci zaniku, przebarwień oraz odbarwień skóry. Co prawda specyfiki takie nie są tanie, aczkolwiek warto zadbać o swoją skórę. Te preparaty nowoczesnej generacji mają silne działanie, ale małym wnikaniem substancji do krwioobiegu. Czasami jednak zdarza się, że odstawienie preparatów kortykosteroidowych może przyczynić się do powstawania objawów ubocznych, takich jak na przykład: trądzik polekowy czy telangiektazje. Szczególnie narażone na takie skutki uboczne są dzieci oraz osoby starsze.

W leczeniu miejscowym stosuje się również retinoidy. Pochodne witaminy A używane są również w przypadku leczenia ogólnego łuszczycy. Taka forma zwalczania tego schorzenia została wprowadzona dość niedawno. Ponieważ leki do stosowania miejscowego zawierające retinoidy mają niewielkie wchłanianie, mogą być one stosowane na duże powierzchnie ciała, bez obaw o jakiekolwiek działanie niepożądane. Są więc zupełnie bezpieczne.

Leczenie miejscowe łuszczycy może okazać się wystarczającą metodą zwalczania tego schorzenia, w przypadku łagodnego przebiegu choroby.

About