Tuesday, 19/3/2024 UTC+1
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

W następstwie trądziku (szczególnie cięższej jego postaci) powstają blizny potrądzikowe. Istnieją różne rodzaje blizn, np. atroficzne, cienkie, bibułowate, o powierzchni cienkiej, zapadniętej. To tak zwane blizny zanikowe, które leżą w powierzchni skóry lub poniżej, są efektem zakłócenia procesu gojenia, związanego z niedostateczną syntezą nowej tkanki, jak ma to miejsce w przypadku śladów potrądzikowych. Tworzenie się blizn jest naturalnym efektem gojenia się skóry. Ich wielkość i kształt zależą od rodzaju schorzenia oraz indywidualnych skłonności organizmu. Podczas procesu zarastania się ran kategorycznie nie powinno palić się papierosów, które utrudniają odbudowę uszkodzonych partii skóry i powodują ich niedotlenienie. Natomiast wpływu nie ma dieta czy alkohol. Wygląd blizny można poprawić wieloma nieinwazyjnymi zabiegami, które przeprowadza się w salonach kosmetycznych. Po przeprowadzeniu wywiadu, rodzaj metody dobiera kosmetolog lub dermatolog. Duże i głębokie blizny jest ciężko usunąć całkowicie, trzeba zastosować serię zabiegów, natomiast małe blizny można usunąć tak, ze nawet ślad nie pozostaje.
Jak pozbyć się blizn potrądzikowych? Jest parę sposobów:

peeling chemiczny – procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także inne kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Stosuje się również kwas trójchlorooctowy. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości. Substancje stosowane do chemabrazji: kwasy owocowe czyli alfa-hydroksykwasy – AHA, np. kwas glikolowy, beta-hydroksykwasy, np. kwas salicylowy, kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas witaminy A (retinol), fenol, rezorcyna, roztwór Jessnera;
aquaabrazja – usuwa stare, zrogowaciałe warstwy naskórka i skóry. Ogromną zaletą zabiegu jest jego nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo. Dzięki zabiegowi odsłaniana jest młodsza skóra. Wykorzystuje strumień sterylnej soli fizjologicznej o prędkości ponad 2000 km/h.
mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie naskórka i/lub skóry właściwej. Wykonuje się go przy pomocy kryształów korundu lub specjalną głowicą diamentową. Efekty są widoczne od razu, zabieg jest bezbolesny oraz pozwala wrócić do normalnego trybu życia zaraz po jego wykonaniu.
dermabrazja mechaniczna – Zabieg polega na mechanicznym usunięciu powierzchownych warstw naskórka. Jest dość drastyczny, gdyż skóra ścierana jest aż do poziomu naczyń krwionośnych, dlatego w zależności od powierzchni skóry jest wykonywany albo w znieczuleniu miejscowym, albo ogólnym.
dermabrazja laserowa (lasery: CO2, erbowy) – jest poważniejszym zabiegiem operacyjnym, ale dającym możliwość usuwania większych nierówności. Lasery emitują wiązkę światła podczerwonego, które podgrzewa takanki – w ten sposób przecina je albo powoduje ich odparowanie.

Jak widać na rynku mamy do wyboru parę metod usuwania blizn. Jest to sprawa bardzo indywidualna i każdy powinien przemyśleć dobrze, który rodzaj chce wybrać. Warto rozejrzeć się w paru salonach kosmetycznych, porozmawiać ze specjalistami. Każdy zabieg różni się ceną oraz inwazyjnością.

About