Friday, 4/12/2020 UTC+1
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Prochem po oczach

Prochem po oczach

Post by relatedRelated post

Kościół katolicki sprzeciwia się kremacji. Swoim wiernym, którzy wybrali ten rodzaj pochówku, zaleca najpierw ceremonię nad ciałem, a później pogrzeb z urną. Tymczasem w biblii nie ma jednoznacznych wytycznych mówiących sposobie grzebania zmarłych.

Krematoria i ortodoksja

To, że w biblii nie ma słowa o celibacie znane jest już od dawna i nawet powstają o tym piosenki. Jednak ostatnimi czasy podobnie zaczyna być z kremacją. Tutaj jednak sytuacja jest nieco inna. Kościół nie zabrania bowiem kremacji zwłok, o ile nie wynika to z przekonań sprzecznych z wiarą katolicką. Skąd więc całe zamieszanie? Bo Watykan stwierdza jednocześnie, że obrządek pogrzebowy odprawiany nad urną nie jest zgodny z tradycją nauki chrześcijańskiej. Tymczasem biblia nie podaje żadnych wytycznych odnośnie grzebania zmarłych. Obecne w niej opisy pogrzebów nie zawierają ani krytyki, ani zaleceń co do tego, jakby miało się to odbywać. Grzebanie w ziemi jest więc obyczajem, który nie wynika z wyraźnych praw religijnych. Wydaje się więc, że tylko jego usankcjonowanie tradycją nadaje mu rangę niepodważalnego.

Więc o co chodzi?

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze – powiedzą niektórzy. Takie stwierdzenie wydaje się, niestety, krzywdzące. Trzeba przyznać jednak, że nie do końca wyzbyte jest prawdy. Zalecana przez Watykan w przypadku kremacji procedura naraża nas na wyższe koszty. Najpierw msza musi odbyć się nad trumną ze zmarłym, dopiero później pogrzeb z urną. Jednak żadne wrocławskie, krakowskie, czy legnickie krematorium nie odnotowało spadku zapotrzebowania na swoje usługi. Z przeprowadzonej a propos tej sprawy sondy wynika, że prawie 70% ankietowanych chciałoby po śmierci poddać swe ciało kremacji. Kościół jednak nie zamierza zmienić swojego stanowiska. Ale czy rzeczywiście chodzi tutaj o pieniądze?

Tradycja, czyli coś ekstra

Kościół jest organizacją religijną i jako taka kierować się musi swoistymi prawami. Można zarzucać mu chciwość i zacofanie, ale o ile w przypadku chciwości krytyka jest słuszna, tak w przypadku oskarżeń o brak postępowości sprawa nie jest już tak jednoznaczna. Dlaczego? Załóżmy, że kościół ma rację – we wszystkim odnośnie Boga i wyznawanych przez siebie dogmatów – dla osób wierzących nie powinno być z tym problemu. W takim przypadku postęp rzeczywiście byłby działaniem diabelskim (określenie tak często wyśmiewane) i sprzeciw wobec niego byłby realizacją boskiego planu. Przeciwnicy Kościoła powinni więc uświadomić sobie, że nie każde jego działanie wynika ze złej woli, czy wyrachowania i zimnej kalkulacji. Nie wszyscy biskupi to hipokryci i właśnie wierząc w to, w co wierzą muszą postępować tak, a nie inaczej. Czy to Watykan, Warszawa, czy Wrocław – Kremacja zawsze będzie miała swoich zwolenników. I chociaż nie jest ona religijnie zabroniona, to wiążące się z nią obrzędy powinny być poddane woli Kościoła, jeśli mają odbywać się w duchu katolickim. Innym pytaniem jest natomiast, czy pogrzeby z urną rzeczywiście są aż takim nadwyrężeniem dla tego ducha…

Prochem po oczach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About