Saturday, 20/4/2024 UTC+2
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Hamburg, czy go znamy?

Hamburg, czy go znamy?

Hamburg, czy go znamy?

Drugim, co do wielkości miastem Niemiec jest założony w IX w. przez Karola Wielkiego Hamburg. W średniowieczu miasto należało do jednego z najważniejszych członków Hanzy, co między innymi było powodem jego wspaniałego rozkwitu handlowego. Drugim ważnym ku temu czynnikiem była przepływająca przez miasto rzeka Łaba, będąca w tamtych czasach idealną drogą transportową.

Dziś Hamburg posiada status zarówno wolnego miasta, jak i niemieckiego kraju związkowego. Stanowi ważny węzeł drogowy, kolejowy i port rzeczny. Jest największym w Niemczech i też jednym z największych na świecie portów. Niecałe 10 km od centrum miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, czwarty pod względem wielkości i najstarszy port kraju. Równocześnie może obsłużyć do 53 samolotów. Lądują na nim wykonujące bezpośrednie połączenie z Polski, oferujące przy tym promocyjne tanie loty do Niemiec, polskie linie lotnicze LOT.

Hamburg jest stolicą mediów i zalicza się do jednego z najbogatszych miast. Kwitnie tu przemysł w dziedzinie elektroniki, elektrotechniki, przetwórstwa ropy oraz w zakresie przemysłu spożywczego. Mimo, że jest większym od Berlina miastem, jest wśród biznesmenów i turystów z drugiej półkuli niezbyt popularnym. Chętniej odwiedzają oni niemiecką stolicę, Monachium i nazywany europejskim Nowym Jorkiem, Frankfurt nad Menem. Tak naprawdę jest wartym odkrycia ekscytującym miastem.

Pomiędzy królewskie budynki Hamburga, wciśnięte w centrum miasta jest jezioro. Miasto pokrywają też liczne kanały na Łabie, przez co może być nazywany, jak Sztokholm, Amsterdam i Brugia, Wenecją północnej Europy. Latem warto się wybrać na wycieczkę promem po jeziorze i rzece. Jeśli zajedziemy do Hamburga zimą, kiedy jest tu dość mroźno, taką wyprawę zdecydowanie sobie odpuśćmy.

Punktem centralnym miasta jest zajmujący całą przecznicę wykonany z piaskowca, przepiękny neorenesansowy ratusz. Idąc na północ od Rathaus obok jeziora Binnenalster w stronę głównej arterii Jungfernstieg odkryjemy w wąskich uliczkach luksusowe sklepy. Przy szerokim kanale znajdują się przytulne kafejki i arkady ze sklepami. Dzielnica St. Georgie jest przeciwwagą do tej eleganckiej w okolicy Rathaus. Pełna jest zróżnicowanych etnicznie sklepów, z rękodziełem i galeriami. Są tu również chińskie, portugalskie i włoskie knajpki oraz kafejki.

Najważniejszą świątynią Hamburga jest będący prawdziwym barokowym klejnotem kościół St. Michaelis. Oglądając jego biało-złote wnętrze ma się wrażenie oglądania tortu od środka. Warto zwrócić uwagę na ogromne organy i wjechać windą na platformę w wieży lub wdrapać się na nią wąskimi i kręconymi schodami.

Świecką atrakcją architektoniczną miasta jest wybudowany w kształcie statku i filharmonii budynek Unileveru, wyglądający jak falisty monument z matowego szkła. Warto także zajrzeć do lilipuciego świata, czyli do Miniatur Wunderland miejsca pełnego kolekcji miniaturowych kolejek elektrycznych i do urządzonego na pięciu piętrach muzeum Beatlesów.

About