Tuesday, 16/4/2024 UTC+2
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Górzno

Górzno

Podstawowe informacje:
Miasto (ok. 1 300 mieszk.) położone 22 km na pd. wsch. od Brodnicy, nad Jez. Młyńskim i Jez. Górno.
Nieopodal, na zach. skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość letniskowa.

Historia:
Osada wzmiankowana w 1229 r. jako własność biskupów płockich. W 1325 r. powstała tu parafia i osadzono zgromadzenie zakonne kanoników regularnych stróżów grobu jerozolimskiego, zw. w Polsce bożogrobcami lub miechowitami. Górzno prawa miejskie otrzymało w 1327 r. W 1629 r. w jego pobliżu przegrały bitwę wojska polskie pod dowództwem Stanisława Potockiego z wojskami szwedzkimi króla Gustawa II Adolfa dowodzonymi przez feldmarszałka Hermana Wrangla. Po bitwie Szwedzi zdobyli zamek biskupów płockich, ograbili i spalili miasto. Dalsze spustoszenia miasta spowodował najazd szwedzki w latach 1655-6, wojna północna (w 1702 r.), epidemie (m.in. w latach 1660-61) oraz liczne przemarsze wojsk, wskutek czego Górzno podupadło i czasowo w latach 1773-1833 pozbawione zostało praw miejskich. W XIX w. ośrodek polskości.

Ciekawe miejsca:
Zachowany został zabytkowy układ przestrzenny (czworoboczny rynek na planie wydłużonego prostokąta z ulicami wychodzącymi z krótszych pierzei rynku). Kościół paraf. Świętego Krzyża, barokowo-klasycystyczny, obecny zbudowany w latach 1765-1812. Jednonawowy, czteroprzęsłowy z kruchtą i dwiema wieżami, murowany z cegły i otynkowany. Wzniesiony w miejscu wcześniejszych kościołów, z których najstarszy powstał w XIV w. Od powstania pierwszego kościoła do 1830 r. gospodarzami świątyni byli bożogrobcy. Wyposażenie wnętrza rokokowe- w ołtarzu głównym znajduje się cieszący się lokalnym kultem obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowanym w XVII w.
W rynku pomnik przyrody – kasztanowiec biały, wielopienny, o obwodzie ponad 500 cm.
W pobliżu centrum miasta – Góra Bocieniec, d. grodzisko późnośredniowieczne, miejsce, gdzie znajdował się zbudowany zapewne w XIV w. zamek biskupów płockich, zniszczony w 1629 r., rozebrany ok. 1765 r. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj dyrekcja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz nowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga”. Wspaniały punkt widokowy.

About