Thursday, 25/4/2024 UTC+2
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Giecz

Giecz

Podstawowe informacje:
Wieś położona na południe od szosy Poznań – Września, 37 km od Poznania.

Historia:
W X w. powstał tu wyjątkowo potężny gród, wewnątrz którego Mieszko II rozpoczął budowę kamiennego palatium z rotundą – całość miała dł. 47 m. Według Galia Anonima załogę grodu stanowiło 2300 wojów. W 2 poł. XI w. budowlę powiększono. W 1253 roku odbył się tutaj zjazd Piastów wielkopolskich.

Ciekawe miejsca:
Między zarośniętym dziś jeziorem a rz. Maskawą widoczne jest potężne grodzisko o wymiarach 145×230 m i obwodzie 625 metrów. Wały miejscami jeszcze dziś sięgają 9 m wysokości. Do grodziska prowadziła grobla i most o szeroku 6 m i dł. 150 m. Prowadzone w latach 1949-63 wykopaliska odsłoniły fundamenty wspomnianego pałacu (palatium) o wymiarach 35×16 m i kaplicy-rotundy o średnicy 16 m.
Na miejscu dawnego, romańskiego kościoła grodowego stoi drewniany kościół paraf. św. Jana Chrzciciela z 1767 roku z rokokowym wyposażeniem wnętrza. Na terenie grodziska utworzono rezerwat archeologiczny (udostępniony do zwiedzania). Oprócz wykopalisk można tu obejrzeć w pawilonie wystawę prezentującą znaleziska archeologiczne oraz dzieje grodu i kasztelami gieckiej.
We wsi (na d. podgrodziu), kilkaset metrów od grodu, stoi kamienny, romański jednonawowy kościół z 2 poł. XII w. W prezbiterium znajduje się romański ołtarz z ciosów kamiennych, częściowa rekonstrukcja z lat 1953-60. W kościele ponadto romańska kropielnica z piaskowca. Pod posadzką znajdują się relikty wcześniejszej świątyni z XI w.
Obok kościoła pochowany jest poznański architekt S. Hebanowski (1820-1898), projektant wielu wielkopolskich pałaców i dworów oraz budynku Teatru Polskiego w Poznaniu.
W 1948 roku w ramach badań nad początkami państwa polskiego rozpoczęto systematyczne badania archeologiczne pod kierownictwem dr B. Kostrzewskiego. Odsłonięte kilka dymarek – prymitywnych pieców hutniczych do wytapiania żelaza, ławę fundamentową nie dokończonego zespołu pałacowego, groblę i most między grodem i podgrodziem oraz wiele zabytków ruchomych.
Z Giecza pochodzi hełm polski z XII w. (w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu).

About