Friday, 14/5/2021 UTC+2
Warmia płaszcze damskie – huna, jass, getex

Ciąża

Ciąża

Post by relatedRelated post

Następujące środki mają działanie teratogenne, jeżeli stosowane są w pierwszych miesiącach ciąży: leki cytotoksyczne i kortykosterydy (jeżeli nie są używane jako leczenie substytucyjne). Także inne leki mogą mieć niekorzystny wpływ na płód, np. środki przeciwtarczycowe typu noretisteronu, tetracykliny, streptomycyna, sulfonamidy i salicylany.

Środki anestetyczne podawane we wczesnej ciąży mogą powodować uszkodzenie roz-wijającego się płodu. Parę pytań dotyczących miesiączkowania może wykryć kobiety •obciążone ryzykiem. Jeśli operacja nie jest pilna, lepiej jest ją odłożyć w razie podejrzenia wczesnej ciąży6. Kurara nie powoduje wzmożenia napięcia ciężarnej macicy, podobnie jak analgezja podpajęczynówkowa i zewnątrzoponowa. Należy unikać niedotlenienia i spadku ciśnienia.

Trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej w zaawansowanej ciąży i wiele ciężarnych lepiej jest znieczulać w ułożeniu na boku lub z poduszką pod jednym z pośladków7. Środkowy trymestr jest okresem najbezpieczniejszym dla poddania się operacji.

About